“Türkiye’deki demiryollarına limanımızdan ulaşılacak”

İzmit Körfezi’nde 550 milyon dolarlık yatırımla 2015 yılında kurulan DP World Yarımca, teknolojiye yönelik yatırımlarla öne çıkıyor. Limanda demiryolu teması için de yatırım yaptıklarını belirten DP World Yarımca’nın CEO’su Kris Adams, “Demiryolu irtibatımızın da hizmete girdikten sonra Türkiye’de demiryolunun ulaştığı her yere DP World Yarımca Terminali üzerinden konteyner sevkiyatı yapmak mümkün olacak” dedi.

46 hektarlık alanda kurulan DP World Yarımca’nın, Marmara Bölgesi’nin en büyük konteyner limanlarından biri olduğunu kaydeden Adams, “Limanın 1.3 milyon TEU kapasitesi bulunuyor ve yaklaşık 500 kişi istihdam ediliyor” dedi.

Limanın epey yeni bir yatırım olmasına karşın 2017 yılında bölgesinde 450 bin TEU’luk konteyner elleçleyerek, yüzde 40 pazar hissesine ulaştığını kaydeden Kris Adams, “Limanın kurulduğu günden itibaren süratli büyüme ivmesi yakaladık. 1 milyon TEU barajını 2018’de aşarak, geçen yılı Doğu Marmara’nın kesim birincisi olarak kapattık”
diye konuştu.

DP World Yarımca’nın mevcut teknolojik altyapısıyla Türkiye’deki en teknolojik limanlar ortasında öne çıktığını söz eden Kris Adams, “Ayrıca DP World Yarımca, DP World’ün teknoloji geliştirmede ve yeni teknolojileri denemeye başladığı bir limanı. Bu da rekabette değerli bir avantaj sağlıyor. DP World Yarımca’da araç rezervasyon sistemi (ARS) Türkiye’de birinci defa uygulandı ve global ölçekte öne çıkan limanlardaki uygulamalar temel alınarak kuruldu. Sistemi hâlihazırda 200 nakliye şirketi kullanıyor. Araç rezervasyon sistemi sayesinde bu şirketler üretim sınırlarındaki duruma nazaran limana ne vakit giriş-çıkış yapacaklarını belirleyebiliyorlar. Bu sistemle kamyonların limanda harcadığı mühlet ortalama 30 dakikaya düştü. Bu da gün içinde daha fazla sefer yapma imkanı bulan nakliye firmaların, özkaynaklarını daha verimli kullanmalarını sağlıyor” açıklamasını yaptı.

“Uzaktan kumandalı vinçler limanda verimlilik ve emniyet sağlıyor”

Limanda kullandıkları bir öteki yeniliğin de uzaktan kumandalı Üstün Post-Panamax rıhtım vinçleri olduğunu tabir eden Adams, “Vinçler, limana 1.5 kilometre aradaki idari binada bulunan kumanda odasından denetim ediliyor. Bu durum bize daha süratli, daha emniyetli ve daha verimli çalışma imkanı sağlıyor. Uzaktan kumandalı rıhtım vinçleri, 22 bin TEU kapasiteli, 400 metrelik gemilere dahi hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Ayrıyeten DP World’ün global stratejisi kapsamında Yarımca limanında başlattığımız pilot bir projeyle, globalde bir birinci gerçekleştirilerek, lastik tekerlekli saha vinçlerde de (RTG) uzaktan kumandalı sistem devreye alındı” diye konuştu.

Uzaktan kumandalı vinçlerin; daha ergonomik, verimli ve emniyetli bir çalışma ortamı sağladığını söyleyen Adams,“Bunun yanı sıra çalışanlarımızın da performansı artıyor. DP World Yarımca olarak, insan gücü ve teknolojiyi en verimli iş modelini oluşturacak halde bir ortaya getiriyoruz” dedi.

Kris Adams, İzmit Körfez’indeki yatırımlarının, Türkiye’de pazar hisselerini artırmak açısından bir fırsat sunduğunu tabir etti.

Bunun yanı sıra kıymetli merkezlerde ticaretin önünü açma gayelerini gerçekleştirmek için de limanın kıymetli olduğunu vurgulayan Adams, “Türkiye iktisadının uzun vadede büyümesine katkıda bulunmak için buradayız. Limana ve tüm çalışanlarımıza önemli kaynak ayırıyor, Türkiye’nin dört bir yanından bölümün en düzgünlerini bünyemize katıyoruz. Yüksek seviyede emniyet konusunda sahip olduğumuz altyapıdan da dayanak alarak, vakit ve maliyet faal tahliller sunabiliyoruz. Türkiye; 80 milyonluk geniş ve genç nüfusu, güçlü bir lokal altyapı yatırımı ortamı, yüksek büyüme oranları, önümüzdeki beş yılda dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girme amacı ve konteynerleşme tarafındaki ilerlemesi üzere birçok adımla, gelişmekte olan bir ülke olarak, global ağımız içinde kıymetli bir yere sahip” diye konuştu.

Başa dön tuşu