Türkiye’den BM Cenevre Ofisi ve İsviçre’ye protesto notası

Türkiye, Birleşmiş Milletlerin (BM), terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki kelamda SDG’ye komutanlık eden PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile üyelerin bilgisi dışında bir ortaya gelerek kelamda “eylem planı” imzalamasını, BM Cenevre Ofisi ve İsviçre makamları nezdinde protesto etti.

Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliğinden edinilen bilgiye nazaran Temsilcilik, BM Cenevre Ofisi Genel Yönetici Vekili nezdinde teşebbüste bulunarak “eylem planı”nın imzalanmasından duyduğu infiali aktardı.

Daimi Temsilcilik, kelamlı protestosunun çabucak akabinde gerek BM Cenevre Ofisine gerekse de İsviçre makamlarına resmi protesto notası verdi.

Temsilcilik, her iki makama da gönderdiği protesto notasına, PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin”in Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığına ait belgeyi de iliştirdi.

Pedersen’den de gizlediler

Daimi Temsilcilik ayrıyeten BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in ofisiyle irtibata geçerek “eylem planı” imzalamasından haberdar olup olmadıklarını sordu.

Pedersen’in ofisinde çalışan yetkililer ise cumartesi gerçekleşen imza merasiminden bilgileri olmadığını Türk diplomatlara iletti.

BM merasimle mutabakat imzalamıştı
BM, “SDG” ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile “bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması” için resmi merasimle muahede imzalamıştı.

BM’den yapılan açıklamada, “SDG’nin, bu mutabakatla çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu mevzuda tedbirler almayı taahhüt ettiği” bildirilmişti.

BM raporuna nazaran, YPG/PKK, 2016’da bünyesinde 46 çocuk savaşçı bulundururken, bu sayı 2017’de yaklaşık 5 kat artarak 224’e çıkmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu